16 yanvarda amerika kinematoqrafiya incəsənətlərinin və elmlərin Akademiyası dünya kino sənayesinin ən məşhur və nüfuzlu mükafatının — "Oskar"ın namizədlərinin adlarını elan etdi. 2014-cü ildə mükafatın verilməsi mərasimi 86-cı dəfə keçəcək, və tədbirin aparıcısı Ellen DeCeneres olacaq.

Bu ilin əsas kateqoriyalarda nominantları aşağıda göstəriliblər:

Ən yaxşı film
«12 illik köləlik»
«Amerikasayağı fırıldaq»
«Uoll-stritdən canavar»
«Qravitasiya»
«Dallas klubunun alıcıları»
«Kapitan Fillips»
«Nebraska»
«Eşq»
«Filomena»

Ən yaxşı aktyor
Mettyu MakKonaxi — «Dallas klubunun alıcıları»
Çivetel Edjiofor — «12 illik köləlik»
Brüs Dern — «Nebraska»
Kristian Beyl — «Amerikasayağı fırıldaq»
Leonardo DiKaprio — «Uoll-stritdən canavar»

Ən yaxşı aktrisa
Djudi Denç — «Filomena»
Keyt Blanşett — «Jasmin»
Sandra Bullok — «Qravitasiya»
Meril Strip — «Avqust»
Emi Adams — «Amerikasayağı fırıldaq»

İkinci planın ən yaxşı aktyoru
Barkxad Abdi — «Kapitan Fillips»
Bredli Kuper — «Amerikasayağı fırıldaq»
Сared Leto — «Dallas klubunun alıcıları»
Maykl Fassbender — «12 illik köləlik»
Cona Xill — «Uoll-stritdən canavar»

İkinci planın ən yaxşı aktrisası
Cennifer Lourens — «Amerikasayağı fırıldaq»
Culiya Roberts — «Avqust»
Cun Skuib — «Nebraska»
Lupita Nionqo — «12 illik köləlik»
Salli Xokins — «Jasmin»

Ən yaxşı rejissor
Aleksandr Peyn — «Nebraska»
Alfonso Kuaron — «Qravitasiya»
Devid O. Rassell — «Amerikasayağı fırıldaq»
Martin Skorseze — «Uoll-stritdən canavar»
Stiv MakKuin — «12 illik köləlik»

Ən yaxşı orijinal ssenari
Spayk Cons — «Eşq»
Bob Nelson — «Nebraska»
Erik Uorren Sinqer və Devid O. Rassell — «Amerikasayağı fırıldaq»
Vudi Allen — «Jasmin»
Kreyq Borten, Melissa Uollek — «Dallas klubunun alıcıları»

Ən yaxşı adaptasiya olunmuş ssenari
Riçard Linkleyter, Jüli Delpi, İtan Xouk — «Gecə yarısının qarşısında»
Billi Rey — «Kapitan Fillips»
Ceff Poup və Stiv Kuqan — «Filomena»
Con Ridli — «12 illik köləlik»
Terens Uinter — «Uoll-stritdən canavar»

Xarici dildə ən yaxşı film
Belçika — «Aralanmış dairə», rejissor Feliks van Qroenqinen
Danimarka — «Ovçuluq», rejissor Tomas Vinterberq
İtaliya — «Böyük gözəllik», rejissor Paolo Sorrentino
Kamboca — «Yox olmuş təsvir», rejissor Riti Panx
Fələstin — «Ömər», rejissor Xani Abu-Assad

Ən yaxşı animasiya filmi
«Külək bərkiyir»
«Yaramaz mən 2»
«Kruds ailəsi»
«Soyuq ürək»
«Ernest və Selestina: Siçanın və ayının macəraları»

Ən yaxşı sənədli film
«Qətlin aktı»
«Ulduz olmaq üçün iyirmi futda»
«Çirkin müharibələr»
«Qəşəng qız və boksçu»
«Meydan»

Ən yaxşı vizual effektlər
«Qravitasiya»
«Dəmir adam 3»
«Tənha reyncer»
«Startrek: Qisas»
«Hobbit: Smauq boşluğu»

Ən yaxşı operator işi
Filipp Le Surd — «Böyük usta»
Brüno Delbonel — «Lüina Devisin daxilində»
Emmanuel Lübeski — «Qravitasiya»
Fidon Papamaykl — «Nebraska»
Rocer Dikins — «Əsirlər»

Ən yaxşı qrim və saç düzümləri
«Dallas klubunun alıcıları»
«Dəcəl baba»
«Tənha reyncer»

Ən yaxşı musiqi
Con Uilyams — «Kitab oğrusu»
Stiven Prays — «Qravitasiya»
Ouen Pallett — «Eşq»
Tomas Nüman — «Mister Benksi xilas etmək»
Aleksandr Depla — «Filomena»

Kostyumların ən yaxşı dizaynı
«12 illik köləlik»
«Amerikasayağı fırıldaq»
«Dahi Qetsbi»
«Böyük usta»
«Görünməyən qadın»

Ən yaxşı rəssam-quruluşçu
«12 illik köləlik»
«Amerikasayağı fırıldaq»
«Dahi Qetsbi»
«Qravitasiya»
«Eşq»

Ən yaxşı səs
«Lüina Devisin daxilində»
«Qravitasiya»
«Kapitan Fillips»
«Sağ qalmış»
«Hobbit: Smauq boşluğu»

Səsin ən yaxşı montajı
«Qravitasiya»
«Kapitan Fillips»
«Ümid sönməyəcək»
«Sağ qalmış»
«Hobbit: Smauq boşluğu»

Ən yaxşı montaj
«12 illik köləlik»
«Amerikasayağı fırıldaq»
«Qravitasiya»
«Dallas klubunun alıcıları»
«Kapitan Fillips»

Ən yaxşı qısametrajlı film
«Hər şey özüm etməliyəm!» — Selma Vilxunen
«Vurmanın tapmacası» — Mark Qil və Bolduin Li
«Hər şeyi itirməzdən əvvəl» — Ksavye Leqran
«Bu mən deyildim» — Esteban Krespo
«Helium» — Anders Uolter və Kim Maqnusson

Ən yaxşı qısametrajlı sənədli film
CaveDigger — Ceffri Karoff
Facing Fear — Ceyson Koen
The Lady in Number 6 — Malkolm Klark
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall — Edqar Barens
Karama Has No Walls — Sara İşek

Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi
«At-atəş» — Loren MakMallen
«Süpürgədə yer» — Maks Lenq və Yan Leçauer
Feral — Deniel Suza
Mr. Hublot — Loren Uits və Aleksandr Espiqares
Possessions — Suxay Morita

Ən yaxşı mahnı
Happy — «Yaramaz mən 2»
Ordinary Love — «Azadlığa uzun yol»
The Moon Song — «Eşq»
Let it Go — «Soyuq ürək»

Qaliblər 2 mart 2014-cü il tarixində Los-Ancelesdə elan ediləcəklər.

Bütün dünyanın kino həvəskarları səbirsizliklə mərasimi gözləyirlər və ümüd edirlər ki, heç olmasa bu dəfə Leonardo DiKaprio öz çoxdan gözlənilən Oskarı alacaq.
Bundan başqa, BAFTA mərasimindən sonra şübhələr qalmadı ki, "İlin filmi" nominasiyasında məhz "12 illik köləlik" qalib gələcək.

kinopoisk.ru